Müşteri Kazanımı

Müşteri kazanımı adımında CeyBer Çağrı Merkezi olarak amacımız, işletmenizin ürün veya hizmetlerini potansiyel müşterilere en iyi şekilde tanıtarak onları müşterilere dönüştürmektir.

Hedef Kitle

Belirlenen kriterler doğrultusunda hedef kitle oluşturuyor ve potansiyel müşteri verilerini analiz ediyoruz.

Stratejik İletişim Planı

Daha etkili satış stratejileri geliştirmek için müşteri segmentasyonu yapıyoruz. Her müşteri segmentine yönelik özelleştirilmiş iletişim planları oluşturuyoruz. Ürün veya hizmetinizin avantajlarını vurgulayan, çekici ve ikna edici yaklaşımlar benimsiyoruz.

Proaktif İletişim

Potansiyel müşterilere telefon aracılığıyla proaktif bir şekilde ulaşarak, işletmenizin değerini ve sunduğunuz çözümleri anlatıyoruz. Bu aşamada, özenle hazırlanmış senaryolar ve argümanlar kullanarak müşterilerin ilgisini çekmeye çalışıyoruz.

Müşteri Sorularını Yanıtlama

Müşterilerin ürün veya hizmetle ilgili sorularını profesyonel bir şekilde yanıtlıyoruz. Bilgi eksikliğini gidermek ve potansiyel müşterilerin güvenini kazanmayı önemsiyoruz.

Teklif Sunma

Onayladığınız kampanya ve  stratejiler doğrultusunda potansiyel müşterilere özel teklifler sunuyoruz. İhtiyaçlarına uygun avantajlar ve fiyatlandırma seçenekleri sunarak, işletmenizin ürün veya hizmetini cazip hale getiriyoruz.

Satış İşleminin Yönetimi

Potansiyel müşterilerden gelen olumlu tepkileri yakalayıp satışa dönüştürüyoruz. Satış işlemini etkili bir şekilde yönetmek için çalışıyor, ödeme detaylarından teslimat sürecine kadar her aşamada profesyonel destek sağlıyoruz.

Diğer Satış Yönetimi Hizmetlerimiz

Tele Satış Yönetimi

Saha ve Randevu Hizmetleri

Onboarding Yönetimi

Üst Satış ve Çapraz Satış

Bizimle iletişime geçin.

Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Bize yazın.

Güncel iş ilanlarımızı görüntülemek ve İnsan Kaynakları Departmanımız ile iletişime geçmek için tıklayın.

Daha iyi bir deneyim için çerezleri kullanıyoruz. Ceyber.com’u kullanmaya devam ederseniz, Veri ve Çerez Politikasını kabul ettiğinizi varsayarız.