Chat / Bot

Chat botlar ile 7/24 müşterilerinizin talep ve sorularına dönüş yapabilir, iş gücü tasarrufu ve marka güvenilirliği sağlayabilirsiniz.

Chat Bot ile taleplere anında dönüş yapın, zaman ve maliyetten tasarruf sağlayın.

Chatbotlar, genellikle otomatik yanıtlar üretmek ve soruları yanıtlamak için doğal dil işleme tekniklerini kullanır. Bu sayede kullanıcılarla etkileşime girebilir ve çeşitli görevleri yerine getirebilir. Chat / bot hizmetimizde, müşterinizden gelebilecek olan soru ve taleplere karşılık olarak verilebilecek cevap senaryoları hazırlayarak, sorunların hızlı bir şekilde çözümünü sağlamayı hedefliyoruz.

Chat bot ile karşıladığınız her talepte zaman ve maliyetten tasarruf etmenizi sağlıyoruz. İş gücünün hafiflemesi ve 7/24 destek sağlanabilmesi de chat botun diğer artıları arasında yer alıyor.

Chat Bot hangi alanlarda kullanılabilir?

  • Müşteri Hizmetleri: Kullanıcıların sorularını yanıtlamak, teknik destek sağlamak veya ürün ve hizmetler hakkında bilgi vermek için chat bot kullanabilirsiniz.
  • Satış ve Pazarlama: Ürün veya hizmet önerilerinde bulunabilir, alışveriş sürecine rehberlik edebilir veya potansiyel müşterilere bilgi sunabilirsiniz.
  • Eğitim: Eğitim materyalleri sunabilir, öğrenme süreçlerine rehberlik edebilir ve öğrencilerin sorularını yanıtlayabilirsiniz.

Diğer Dijital Servis Hizmetlerimiz

Çağrı Merkezi Yazılımı

Görüntülü Çağrı Merkezi

Bulut Santral

Akıllı Çalışan Takip Platformu

Dijital IT Desteği

Çağrı Merkezi Konuşma Analizi

Sesli Yanıt Sistemleri

Bizimle iletişime geçin.

Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Bize yazın.

Güncel iş ilanlarımızı görüntülemek ve İnsan Kaynakları Departmanımız ile iletişime geçmek için tıklayın.

Daha iyi bir deneyim için çerezleri kullanıyoruz. Ceyber.com’u kullanmaya devam ederseniz, Veri ve Çerez Politikasını kabul ettiğinizi varsayarız.