Çağrı Merkezi

Müşterileriniz ile etkili bir iletişim kurmanıza, memnuniyeti artırmanıza ve iş süreçlerinizi verimli bir şekilde yönetmenize yardımcı oluyoruz.

Müşteri odaklı yaklaşımımızla, sizin için özel olarak tasarlanmış çağrı merkezi çözümleri sunuyoruz.

Profesyonel ve eğitimli müşteri temsilci kadromuzla; müşterilerinizin sorularını yanıtlamak, teknik destek sağlamak, şikayetleri ele almak ve ürün/hizmetlerinizle ilgili detaylı bilgi vermek için hazır durumdayız.

Çağdaş teknoloji altyapısı ile hizmet sunuyoruz.

İnternet Altyapısı:

  • SOL / TT / Fiber / R/L: Müşterilere hızlı ve güvenilir internet bağlantısı sağlayabilmek için farklı internet servis sağlayıcılarından (SOL ve Türk Telekom) çeşitli seçeneklerle desteklenmiş altyapı.

  • Data Center, TT & SOL: Müşteri verilerini güvenli bir şekilde depolamak ve işlemleri yürütmek için Türk Telekom ve SOL gibi güvenilir data center’lardan destek alınmış altyapı.

  • Türk Telekom Fiber: Hızlı veri iletimi ve yüksek bant genişliği sağlayan Türk Telekom’un fiber optik altyapısı kullanılmış.

  • Türk Telekom R/L: Türk Telekom’un radyo ve/veya bakır kablo altyapısıyla yedeklenmiş altyapı, kesinti durumunda alternatif bir bağlantı sağlar.

  • Fiber & R/L Aktif Yapı: Hem fiber hem de radyo/bakır kablo altyapısının aktif olarak kullanıldığı yapı, yüksek hızlı internet erişimini ve yedekli bağlantıyı garanti eder.

Yedekli Enerji Altyapısı:

  • 200 KVA UPS (Kesintisiz Güç Kaynağı): Ani elektrik kesintileri durumunda hızlı bir şekilde devreye girerek sistemlerin güvenli bir şekilde çalışmasını ve verilerin korunmasını sağlayan kesintisiz güç kaynağı.

  • 200 KVA Jeneratör: Uzun süreli elektrik kesintilerinde, UPS’in enerjisini desteklemek ve sürekli güç sağlamak için kullanılan yüksek kapasiteli jeneratör.

Bu çağdaş teknolojik altyapı sayesinde, çağrı merkezi hizmetleriniz müşterilere kesintisiz, hızlı ve güvenilir bir şekilde sunulur. Müşteri deneyimini iyileştirmek ve işletmenizin verimliliğini artırmak için bu güçlü altyapıyı kullanarak müşterilerinizle sorunsuz iletişim kurabilir ve hızlı çözümler sunabilirsiniz.

Gerçek zamanlı sunulan raporlar ve analizler ile çağrı merkezi performansını takip edebilirsiniz.

Müşterilerden aldığımız geri bildirimleri değerlendiriyor ve sizin için değerli bilgileri sürekli olarak paylaşıyoruz. Böylece ürün ve hizmetlerinizin kalitesini artırmanıza yardımcı oluyoruz.

Diğer Müşteri Hizmetlerimiz

Home Agent (Evde Çalışan Müşteri Temsilcisi)

Back Office

Talep ve Şikayet Yönetimi

Satış Sonrası Destek

Teknik Destek

Etik Hat

Bizimle iletişime geçin.

Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Bize yazın.

Güncel iş ilanlarımızı görüntülemek ve İnsan Kaynakları Departmanımız ile iletişime geçmek için tıklayın.

Adaylarımıza Önemli Uyarı

Değerli adaylarımız,
 
CeyBer firma adımızı kullanarak işe alım yapan, WhatsApp üzerinden kişisel veri ve ücret isteyen kişilere lütfen itibar etmeyiniz. Firmamız işe alım süreçlerinde ve sonrasında hiç bir şekilde eğitim ücreti talep etmemektedir.
 
İş ilanlarımız Secret CV, Kariyer.Net ve Indeed platformlarındadır. Bunların dışında herhangi bir platformda yer almamaktayız.
 
Farklı firma ismi ile ilan açılıp, sonrasında marka ve ismimizi kullanarak işe alım işlemleri altında bilgi paylaşımı yapıldığı bilgisi tarafımıza ulaşmış olup, ilgili şahıslar adına savcılığa suç duyurusunda bulunulmuştur.
 
CeyBer firma isminin dışında iş ilanı ve kişilere itibar etmeyip, kişisel verilerinizi paylaşmayınız. Bu durum ile karşılaşmanız halinde firmamızla [email protected] veya 0(552) 552 0375 numaralı WhatsApp hattımızdan iletişime geçip bizleri haberdar etmenizi önemle rica ederiz.
 
Saygılarımızla,
CeyBer
Daha iyi bir deneyim için çerezleri kullanıyoruz. Ceyber.com’u kullanmaya devam ederseniz, Veri ve Çerez Politikasını kabul ettiğinizi varsayarız.