Müşteri Hizmetleri

Müşterilerle şirketiniz arasında iletişim köprüsü kurarak müşteri memnuniyetini sağlıyoruz.

Müşteri sadakatini artırmak ve olumlu bir marka imajı oluşturmak için ihtiyacınız olan personel ile alt yapıyı sunuyoruz.

Çağrı Merkezi

Müşterilerin talep, şikayet ve bilgi alma süreçlerini uzman müşteri temsilcilerimiz ile yönetiyoruz. Inbound, outbound hizmetlerimiz ile 7 Gün 24 Saat kesintisiz hizmet sağlıyoruz. Detaylı raporlama ve analizler ile müşteri deneyimini iyileştiriyor ve verimliliği arttırıyoruz.

İngilizce, Rusça, Almanca, Fransızca ve İspanyolca gibi farklı dillerde hizmet veriyoruz.

Home Agent (Evden Çalışan Müşteri Temsilcisi)

Evden çalışan müşteri temsilcileri ile azalan maliyetler yerini artan verimliliğe bırakır. Evden çalışma modeli, esnek ve dinamik yapısı sayesinde kriz anlarında hızlı çözümler sunmaktadır.

Back Office

İletişim merkezi ile ilk kontakta çözüme kavuşmayan talep ve şikayetler back-office tarafından çözülür. Yetkin çalışma kadromuz tarafından geri dönüş süreçleri etkin ve hızlı şekilde yönetilir. ​

Talep ve şikayetlerin çözüme kavuşturulması, veri girişi ve sipariş yönetimi gibi birçok hizmet back office hizmetleri kapsamında gerçekleştirilir.

Talep ve Şikayet Yönetimi

Müşterilerin taleplerine ve şikayetlerine hızlı yanıt vermek, müşteri memnuniyetini artırmada kritik öneme sahiptir. Ceyber Çağrı Merkezi, müşteri taleplerini olabildiğince hızlı bir şekilde ele alıf ve çözüme ulaştırmak için çalışır.

İyi bir talep ve şikayet yönetimi, müşteri memnuniyetini ve sadakatini arttırırken, marka itibarını da güçlendirir.

Satış Sonrası Destek

Satış sonrası destek hizmetleri, müşterilerin satın aldıkları ürün veya hizmetlerle ilgili yaşadıkları sorunları çözmek, teknik yardım sağlamak ve müşteri memnuniyetini artırmak amacıyla hizmet vermektedir.

Teknik Destek

Müşteri temsilcilerimizin gelen taleplere hızlı ve doğru bir şekilde ulaşmasını uzman teknik ekibimiz ile sağlıyoruz.
Yazılım ve donanım sorunlarında 7/24 hizmet veren teknik ekibimiz ile firmalarımıza kesintisiz müşteri deneyimi sunuyoruz.

Etik Hat

Şirket çalışanlarının, istenirse satıcılar, bayiler gibi üçüncü tarafların şirket yöneticileriyle paylaşamadıkları konuları tarafsız ve anonim olarak Etik Hat üzerinden paylaşılması ve şirket yöneticilerine raporlayan aracı olarak hizmet vermekteyiz. 

Bizimle iletişime geçin.

Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Bize yazın.

Güncel iş ilanlarımızı görüntülemek ve İnsan Kaynakları Departmanımız ile iletişime geçmek için tıklayın.

Daha iyi bir deneyim için çerezleri kullanıyoruz. Ceyber.com’u kullanmaya devam ederseniz, Veri ve Çerez Politikasını kabul ettiğinizi varsayarız.