Bulut Santral Kurulumu

Bulut Santral Kurulumu hizmetimizle geleneksel telefon sistemlerine kıyasla daha esnek, ölçeklenebilir ve daha ekonomik bir iletişim çözümü sunuyoruz.

Bulut santral kurulumunda hızlı ve ekonomik çözümler sunuyoruz.

Geleneksel fiziksel sistemlerinin aksine, bulut santral çözümleri sunucuları ve altyapıyı işletmenin fiziksel mekanından uzak bir veri merkezine taşır. Bulut santral çözümleri, genellikle abonelik tabanlıdır ve işletmeler, ihtiyacına uygun bir planı seçerek belirli bir ücret karşılığında bu hizmeti kullanabilirler.

CeyBer Çağrı Merkezi olarak bulut santral kurulumunda şirket beklentilerinize en uygun ve hızlı hizmeti sağlıyoruz.

Bulut santral kurulum aşamalarımız;

  • İhtiyaç Analizi: İlk adım, işletme ihtiyaçlarınızı belirlemektir. Kaç kullanıcıya hizmet vereceksiniz, hangi özelliklere ihtiyacınız var (örneğin çağrı yönlendirme, sesli yanıt sistemi, konferans aramaları, vb.) gibi konuları değerlendirmeniz gerekmektedir.
  • Alan Adı ve Numara Seçimi: Bulut santral için bir alan adı (domain) seçmenize yardımcı oluyor ve gerektiğinde telefon numaralarınızı taşıyoruz.
  • Kullanıcı Kayıtları Oluşturma: Santral hizmetinizdeki kullanıcıları, dahili numaraları ve erişim düzeylerini tanımlayarak bir kullanıcı veritabanı oluşturuyoruz.
  • Donanım ve Yazılım Ayarları: Genellikle bulut santral hizmeti özel fiziksel donanım gerektirmez. Gerektiği durumlarda kullanıcıların telefonları veya bilgisayarları üzerinden hizmete erişebilmeleri için gerekli yazılım ayarlarını yapıyoruz.
  • Özellik Konfigürasyonu: İşletme ihtiyaçlarına uygun olarak çağrı yönlendirmeleri, sesli yanıt sistemi, grup aramaları gibi özellikleri konfigüre ediyoruz.
  • Eğitim ve Test: Kullanıcılarınıza sistemin nasıl kullanılacağı konusunda eğitim veriyoruz. Ayrıca, sistemde test aramaları yaparak her şeyin doğru çalıştığından emin oluyoruz.
  • Numara Taşıma (Opsiyonel): Eğer mevcut telefon numaralarınızı kullanmak istiyorsanız, numara taşıma işleminizi gerçekleştiriyoruz.
  • Canlıya Geçiş: Her şey hazır olduğunda, mevcut telefon sisteminden bulut santrale geçiş yapabilirsiniz.
  • İzleme ve Bakım: Sisteminizi düzenli olarak izliyor, performans sorunlarını çözüyor ve gerektiğinde güncellemeleri yapıyoruz.

Diğer Danışmanlık Hizmetlerimiz

Süreç ve Müşteri Yolculuğu Tasarımı

Kullanıcı Deneyimi (UX) ve Dijital Servisler

Inhouse Çağrı Merkezi Kurulumu

Çağrı Merkezi Sektörüne Özgü Eğitimler

Bizimle iletişime geçin.

Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Bize yazın.

Güncel iş ilanlarımızı görüntülemek ve İnsan Kaynakları Departmanımız ile iletişime geçmek için tıklayın.

Adaylarımıza Önemli Uyarı

Değerli adaylarımız,
 
CeyBer firma adımızı kullanarak işe alım yapan, WhatsApp üzerinden kişisel veri ve ücret isteyen kişilere lütfen itibar etmeyiniz. Firmamız işe alım süreçlerinde ve sonrasında hiç bir şekilde eğitim ücreti talep etmemektedir.
 
İş ilanlarımız Secret CV, Kariyer.Net ve Indeed platformlarındadır. Bunların dışında herhangi bir platformda yer almamaktayız.
 
Farklı firma ismi ile ilan açılıp, sonrasında marka ve ismimizi kullanarak işe alım işlemleri altında bilgi paylaşımı yapıldığı bilgisi tarafımıza ulaşmış olup, ilgili şahıslar adına savcılığa suç duyurusunda bulunulmuştur.
 
CeyBer firma isminin dışında iş ilanı ve kişilere itibar etmeyip, kişisel verilerinizi paylaşmayınız. Bu durum ile karşılaşmanız halinde firmamızla [email protected] veya 0(552) 552 0375 numaralı WhatsApp hattımızdan iletişime geçip bizleri haberdar etmenizi önemle rica ederiz.
 
Saygılarımızla,
CeyBer
Daha iyi bir deneyim için çerezleri kullanıyoruz. Ceyber.com’u kullanmaya devam ederseniz, Veri ve Çerez Politikasını kabul ettiğinizi varsayarız.