TELEFONDA SATIŞ YAPMAK İÇİN 10 ALTIN KURAL

Telefonda satış gerçekleştirmek, her ne kadar kolay gözükse de aslında oldukça zorlayıcı ve önemli bir süreçtir. Müşteriyle birlikte yüz yüze bir satış gerçekleştirmek her zaman daha avantajlı bir durum olarak ön plana çıkmaktadır. Çünkü yüz yüze iletişim daha kolaydır; anlatmak istediklerinizi en ince ayrıntısına kadar anlatabilirsiniz. Ya da satmayı hedeflediğiniz ürünü göstererek, avantajlarını sıralayabilirsiniz. Müşterinizin beden dilini okuyarak, ürünün hangi yönünden memnun kalıp kalmadığını anlayabilir ve hemen o anda farklı bir satış stratejisi geliştirebilirsiniz.

Fakat telefonda satış, ikna teknikleri kullanılmasına izin vermez. Bu durumda büyük yük satış temsilcisi üzerindedir. Sadece anlatarak müşteriyi etkilemeye çalışır ve hedef hizmetin satışını gerçekleştirmeyi hedeflersiniz. Müşterinin kalıcılığı kesin olmadığı gibi iletişim kopukluğu da yaşayabilirsiniz. Telefonda satış yöntemiyle müşteri kazanmak veya var olan müşteriyi kalıcı hale getirebilmenin bazı püf noktaları ve kuralları vardır. Bunlardan en önemlileri ise şu şekildedir:

Odak

Telefonda satış yapmanın püf noktaları arasında ilki, müşterinin odağını kaybetmeden bir satış gerçekleştirmeyi sağlayabilmek yer alır. Öncelikle müşteri, yapılan çağrıyı hemen kapatabilir ya da kapatmasa bile dikkatli bir şekilde dinlemeden görüşmenin bitmesini bekleyebilir. Eğer bu durumun önüne geçilmezse, olası bir müşteri kaybı yaşanması muhtemeldir. Telefonda satış konusunda en önemli konu, yapılan görüşmede müşterinin dikkatini çekebilmeyi başarabilmektir. “Neden bizi dinlesin?” sorusuna cevap bulabildiğimiz zaman, telefonda satış için ilk adımı atmış oluruz.

Dönüşüm

Günümüzde birçok firma, var olan ürünlerin benzerlerini hatta taklitlerini en gerçekçi şekilde üretebilmektedir. Bu durum ise müşteriler için birçok alternatif alışveriş olanağı sunmaktadır. Burada önemli olan ürünü veya hizmeti, çağrı üzerinden diğer firmalardan değil de sizden almasına zemin hazırlamaktır. Peki bu nasıl sağlanır? Öncelikle ürününüzü en iyi şekilde tanımanız gerekmektedir. Ürünü en iyi şekilde tanıdıktan sonra, potansiyel müşteri veya ilgili kullanıcıya anlaşılır ve sakin bir şekilde ürününüzü pazarlamalısınız. Bu pazarlamaları fazla abartıdan ve gerçek olmayan fikirlerden uzak durarak; en doğru ve yalın bir şekilde yapmanız gerekmektedir. Satış temsilcisi, bu durumu en iyi şekilde başarabilmelidir.

Marka & Firma İmajı

Bir diğer önemli unsur ise güven kavramıdır. Yapılacak olan alışverişlerde güven sağlanmadığı sürece, müşteri kaybı olması olası bir durumdur. Öncelikle firmanızı, müşteriye en iyi şekilde lanse etmeniz gerekmektedir. Eğer firma doğru bir şekilde tanıtılmazsa ve akıllarda soru işaretleri oluşturursa; ürününüz ne kadar iyi olursa olsun, telefonda satış sürecinde aksama meydana gelmesi olası bir durumdur. Olumlu bir marka imajı bırakabilmek oldukça önemlidir. Bu durum ise zamanla gerçekleşecektir. Satışlarınızda dürüst olmak ve müşteriyle birlikte doğru bir iletişim kurabilmek bu durumu destekleyecektir.

Destek Güvencesi

Güven kavramı, satış sürecinin her bir anında karşımıza çıkmaya devam edecektir. Bir şirketin güven itibarını en çok kazandığı noktalardan biri ise geri iade durumudur. Sorunsuz bir şekilde geri iadesini gerçekleştiren müşteri; firmaya karşı güven duygusu besler ve sadık müşteri olma yolunda ilk adımını atar. Satış temsilcisi iade durumuyla karşılaştığında, iadenin nedenini en doğru şekilde analiz etmesi gerekir, bu satışın püf noktaları arasında bulunur.

İade durumunun nedeni; üründe veya firmanın satış sisteminde bir sorundan kaynaklanıyorsa iyice araştırılmalı ve buna göre tamamlayıcı pazarlama stratejileri belirlenmesi gerekmektedir. Telefonda satış konusundaki iade süreçlerinin, daima takip edilmesi gerekir. Müşteriyle kurulan doğru iletişim sayesinde, iade sorunsuz bir şekilde gerçekleşecek ve böylece marka itibarı artmış olacaktır.

Ödeme Güvencesi

Güven unsurunun önemli olduğu bir diğer nokta ise ödeme süreçleridir. Telefonda satış söz konusu olduğu zaman ana etken daima ödeme konusudur. Müşteri, ödeme yapacağı ürün hakkında araştırmalarını yaptığı için gelen çağrıları dinlemektedir. Ödemenin sorunsuz halledilmesi ve en önemlisi güvenli olması, müşterinin kalıcı hale gelmesindeki en önemli unsurlardan biridir. Ayrıca ödeme tek bir yöntemle olmamalıdır. Belirli ödeme alternatifleri müşteriye sunulmalıdır. Bunlar; havale, kredi kartı veya nakit ödeme olarak sıralanmaktadır. Bu şekilde müşteri hem kendini rahat hissedecek hem de dilediği ödeme türünü gerçekleştirebilecektir.

İade durumunun nedeni; üründe veya firmanın satış sisteminde bir sorundan kaynaklanıyorsa iyice araştırılmalı ve buna göre tamamlayıcı pazarlama stratejileri belirlenmesi gerekmektedir. Telefonda satış konusundaki iade süreçlerinin, daima takip edilmesi gerekir. Müşteriyle kurulan doğru iletişim sayesinde, iade sorunsuz bir şekilde gerçekleşecek ve böylece marka itibarı artmış olacaktır.

Önemli Duyuru

Önemli Duyuru Değerli Adaylarımız, CeyBer firma adımızı kullanarak işe alım yapan ve ücret isteyen kişilere itibar etmeyiniz. Firmamız işe alım süreçlerinde hiçbir şekilde eğitim ücreti

Devamını Oku »

Adıyaman Şubemiz Açıldı

Adıyaman Şubemiz Açıldı CeyBer Çağrı Merkezi Adıyaman Şubesinin Açılışı Hakkında CeyBer olarak 2016 yılında İzmir’de başlattığımız Çağrı Merkezi operasyonumuza Adıyaman şubemiz ile devam ettiğimizi bildirmekten

Devamını Oku »

Beyaz Call Center

İş Ortaklarımız ve Müşterilerimizin Dikkatine Beyazcallcenter.org Websitesi ile İlgili Yakın zamanda fark ettiğimiz üzere Beyazcallcenter.org alan adlı sitede müşterilerimizin yorumları ve websiteğimizin içeriği çalınmıştır.  CeyBer

Devamını Oku »
Daha iyi bir deneyim için çerezleri kullanıyoruz. Ceyber.com’u kullanmaya devam ederseniz, Veri ve Çerez Politikasını kabul ettiğinizi varsayarız.