HİBRİT EKİP YÖNETİMİ NASIL YAPILMALI?

Pandemi ile değişen çalışma koşulları, yeni çalışma sistemlerini ortaya çıkarmıştır. Günümüzde yaygın olarak kullanılan teknolojik araçlar sayesinde önce uzaktan, daha sonrasında da hibrit çalışma sistemi geliştirilmiştir. Hibrit çalışma sistemi pandemi döneminde yeni olması ve ihtiyaçları karşılayan bir sistem olması sebebiyle çok tercih edilmiştir ve hala daha birçok şirket tarafından kullanılmaktadır. Uzaktan çalışma modeli ile lider kavramı ön plana çıkmıştır.

Bu sistemde çalışanların yarı zamanlı uzaktan ve yarı zamanlı iş yerinde olacak şekilde çalışma planları oluşturularak çalışması esastır. Bu çalışma sistemlerinde şirketler kendi iş planlarına uygun olacak şekilde bir model oluştururlar. Hibrit model oluşturulurken şirketlerin ihtiyaçları ve iş planlarının takibi göz önüne alınır. Bu sistemde çeşitli iletişim ağları kullanılarak şirket çalışanları ve yöneticiler arasında devamlı olarak bilgi akışı sağlanır. Ekip liderleri bu sistemlerle çalışanları yakından ilgilenerek iş akışını takip edebilir.

Hibrit Çalışma Modelinin Avantajları

Hibrit çalışma modeli özellikle büyük şehirlerde yaşayanlar için trafik sorununu büyük ölçüde çözmektedir. İşe gidiş geliş için harcanan zaman ve yorgunluk çalışanlar için büyük bir sorundur. Oysaki bu sistemde uzaktan çalışma modeli ve belirli zamanlarda ofise gitme çalışanların performansını artırmaktadır. Uzaktan çalışma modeli sisteminde üretkenlik daha çok ön plana çıkmaktadır. Çünkü çalışanları amacı zaman doldurmak değil, verilen işi zamanında yapmaktır. Kişiye zaman tanıyan bir sistem olması sebebiyle, çalışanlar işten artan vakitlerde kendi özgür alanını oluşturabilmektedir ya da işlerinden artan vakitlerde kişisel işlerle ilgilenebilmektedir.

Hibrit çalışma sistemi, çalışanların işe odaklanmalarını da artırıcı bir kontrol etkisine sahiptir. Ofis ortamlarında dikkat dağıtıcı etkenler, kalabalık ortamlar bulunurken, ev ortamında dilediğiniz gibi sessiz bir ortamda çalışma imkânı bulunur. Hibrit sistem, özellikle işverenler açısından maliyetleri çok azaltan bir sistemdir. Dolayısıyla bu sistemle birçok harcamadan kurtulan çalışanlar ve şirketler büyük bir kazanç elde etme fırsatı bulurlar.

Hibrit Ekip Oluşturulurken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikli olarak ekip liderinin güçlü bir iletişim yeteneğine sahip olması gerekir. Lider, çalışanlar için iyi bir rol model olmalıdır. Ekipte sorumluluk almaktan kaçınmayan bir tutum sergilemelidir. Lider, çalışanları motive ve teşvik eden, onlara ilham kaynağı olan bir tutum sergilemelidir. Çalışanların yeteneklerini fark edebilmeli ve işlerde bu yeteneklerin nasıl kullanılabileceğini öngörebilmelidir. Ekip yönetimi hususunda liderler çalışanlara karşı yeterince toleranslı olmalıdır. Ekip liderinin en önemli özelliği hedef ve beklentilerini çalışanlara açıkça ifade yeteneği olmalıdır.

Her çalışma sisteminde olduğu gibi hibrit ekip yönetimi yapılırken de öncelikli olarak ekiplerin oluşturulması sırasında şirketinize katkı sağlayacak ve işletmenizi büyütecek kişiler tercih edilmeye özen gösterilmelidir. İşe alınacak kişilerin yapılacak iş konusunda tecrübeli olması şirkete katkı sağlayacaktır. İşe yeni başlayan kişilere verilecek eğitimlerle kişinin kendini geliştirmesi sağlamak hem işinizi kolaylaştırır hem de kişinin performansını artırır.

Ekip kurulduktan sonra başarılı ve sürekli bir çalışma süreci için ekip yönetimi konusunda bazı hususlara dikkat edilmelidir. Öncelikli olarak uzaktan ve ofisten çalışan kişiler için eşit şartların sağlanması gerekir. Daha sonra oluşturulan ekiplerle yapılacak toplantılarla ekip içerisinde bir uyumun oluşturulması sağlanır. Böylelikle ekip çalışmalarında da çalışanların verimliliğinin artmasına zemin hazırlanır. Ekip içerisinde doğru ve etkili bir iletişim ağı kurularak kalıcı bir sistem oluşturulmalıdır. Uzaktan ve ofisten çalışanların gün içerisinde iletişime geçebilecekleri bir sistem oluşturularak çalışanlar arasında sosyal bir ağ kurulmalıdır.

Hibrit Ekip Yönetiminde Liderin Rolü

Lider, ofis çalışanları ve uzaktan çalışanlar arasında bir köprü görevi görerek, çalışanların birbirleriyle olan iletişiminin artırılabilmesi için sık sık toplantılar düzenlenmelidir. Böylece ekip içerisinde bulunan kişilerin birbirine olan bağlılığı, güveni ve dolayısıyla çalışanların iş performansı da artar. Lider, çalışanlarla uzaktan sağlıklı iletişim kurabilen, zamandan ve mekândan bağımsız iş odaklı çalışan, çalışanları motive edebilen bir yapıya sahip olmalıdır.

Lider, iş akışını sağlarken hızlı, erişilebilir ve kolay olmasına önem vermelidir. Böylelikle işlerde yaşanacak aksamalar azaltılır. Bu sebeple e-posta yerine daha güvenilir ve yaygın araçlar kullanılarak çalışanlara iş akışı sağlanmalıdır. Çalışanlarla birebir yapılacak görüşmeler ile lider ve çalışan arasındaki iletişim güçlendirilebilir. Çalışanlar, onlarla ilgilenildiğini hissettiklerinde lidere karşı daha dürüst olurlar. Dolayısıyla liderin çalışanları kontrol etmesi kolaylaşır.

Liderin çalışma saatlerini doğru şekilde planlaması çalışanların verimliliğini artırır. Fazladan çalışma sistemi çalışanlarda performans düşüşüne sebep olur. Ofiste çalışma sisteminde işe gidip gelirken harcanan zaman ve enerji, uzaktan çalışma modeli ile pozitif yönde bir etkiye sahip olacaktır. Dolayısıyla uzaktan çalışma modeli sisteminde ekstra çalışma saatleri çalışanı olumsuz etkileyecektir.

Ekibe yeni katılan kişinin diğer çalışanlarla iş yerinde veya çevrimiçi bir toplantı ile tanıştırılması, şirket kültürünün ve iş tarzının anlatılması çalışan için başarının bir parçası olacaktır. Böylelikle kişi ekibe karşı bir aidiyet ve bağlılık hissederek daha verimli çalışacaktır. Liderin uzaktan çalışma zamanlarında doğru zamanda ekibi bir araya toplaması, iletişim kanallarını ve uygulamaları doğru seçmesi çok önemlidir. Yapılan toplantıların uzun, sık sık ve gereksiz bir düzende yapılması çalışanların performans verimini olumsuz yönde etkileyecektir.

Liderin iş takibi konusunda kontrol kanalları oluşturması da oldukça elzemdir. İş teslim tarihlerinin açıkça belirtilmesi de aynı ölçüde önem taşır. Çalışanlar bu sisteme göre kendi çalışma planlarını oluşturacak ve işlerin aksaması söz konusu olmayacaktır.

Hibrit sistemin sorunsuz bir şekilde ilerleyebilmesi için liderin ve çalışanların, verimliliği artıracak uygulamaları kullanıyor olması gerekir. Özellikle teknolojik araçlardan ve ürünlerden destek alınarak iş akışı en iyi şekilde yönetilmelidir. Şirket, siber güvenlik önlemleri ile oluşabilecek olumsuz durumları kontrol altında tutmalıdır. Hemen buraya tıklayarak alanında uzman kişilerden iş planlamalarınız ve ekip yönetiminiz ile ilgili profesyonel destek alabilirsiniz.

Önemli Duyuru

Önemli Duyuru Değerli Adaylarımız, CeyBer firma adımızı kullanarak işe alım yapan ve ücret isteyen kişilere itibar etmeyiniz. Firmamız işe alım süreçlerinde hiçbir şekilde eğitim ücreti

Devamını Oku »

Adıyaman Şubemiz Açıldı

Adıyaman Şubemiz Açıldı CeyBer Çağrı Merkezi Adıyaman Şubesinin Açılışı Hakkında CeyBer olarak 2016 yılında İzmir’de başlattığımız Çağrı Merkezi operasyonumuza Adıyaman şubemiz ile devam ettiğimizi bildirmekten

Devamını Oku »

Beyaz Call Center

İş Ortaklarımız ve Müşterilerimizin Dikkatine Beyazcallcenter.org Websitesi ile İlgili Yakın zamanda fark ettiğimiz üzere Beyazcallcenter.org alan adlı sitede müşterilerimizin yorumları ve websiteğimizin içeriği çalınmıştır.  CeyBer

Devamını Oku »
Daha iyi bir deneyim için çerezleri kullanıyoruz. Ceyber.com’u kullanmaya devam ederseniz, Veri ve Çerez Politikasını kabul ettiğinizi varsayarız.