E-TİCARETTE MÜŞTERİ MEMNUNİYETİNİ ARTIRMANIN YOLLARI

Hangi sektörde hizmet veriyor olursa olsun, bir işletmeyi başarıya taşıyacak olan temel dinamikler arasında müşteri memnuniyeti ilk sıralarda yer alır. İşletmelerin bilinirliği, online hizmetlerinin kalitesi ile ölçülür ve bu kalitenin birinci ölçütü müşteri memnuniyetidir. E-ticaret sitelerinde yetkili birimlere kolay erişim sağlanması ve iletişim kurulması, müşteri ilişkileri yönetimi ile sağlanır. Satın almış olduğu ürün ya da hizmet içeriğinden ve müşteri hizmetleri koordinasyonundan memnun kalan müşteri, markanın potansiyel müşteri kitlesi tarafından tanınmasına destek olur.

Müşteri memnuniyeti, işletmeler için satışlarını artırmanın en işlevsel yolunu sunar ancak, bazı durumlarda mevcut ve potansiyel müşteriler, marka ile etkileşime girme güçlüğü çekebilir. Bu durum, bir işletme için büyük tehditleri ve riskleri içerisinde barındırır. E-ticaret sistemlerinde müşteri memnuniyeti sağlanamadığı takdirde, tüketici, ürün ya da hizmet deneyimini sosyal medya platformları, şikayet siteleri ve forumlar gibi birçok kanalda ifade etme imkânına sahiptir. İşletmeler hakkında yapılan olumsuz yorumların ve şikayetlerin en temel nedeni ise müşteri ilişkileri yönetiminin yetersiz olması ve etkileşim kanallarının sağlıklı kurulamamasıdır.

E-Ticarette Müşteri İlişkileri Yönetimi Nasıl Sağlanır?

Küresel tüm pazarlarda ve satış kanallarında olduğu gibi e-ticaret sistemlerinde de rekabet oranı giderek artış göstermektedir. Bu rekabet ortamında, küçük ya da büyük ölçekli birçok marka hizmet alanlarını satış sitelerine taşıma eğilimi gösterir. Bu durum, işletmelerin varlıklarını sürdürebilmek ve başarılarını artırmak için müşteri ilişkileri yönetiminin güçlü bir şekilde yapılandırmasını gerektirir.

Müşteri ilişkileri yönetiminin amaçları, müşteri memnuniyeti yaratmak ve süreç içerisinde müşteri deneyimini maksimum seviyeye taşımaktır. Müşterilerin memnuniyetini ya da memnuniyetsizliğini ifade etmenin oldukça kolay olduğu günümüzde, markaların bu durumu yönetebilmesi önemlidir. E-ticaret sistemlerinde, müşteri ilişkileri yönetimi oluşturmak ve müşteri memnuniyeti artırma yollarını uygulamak, başarıyı getirir. E-ticaret sistemlerinde şunlara dikkat edilmelidir:

Müşteriye güven vermek,
Kullanıcı dostu temalar oluşturmak,
Sitelerde siber güvenliği sağlamak,
Site içerisinde ürün çeşitliliğine yer vermek,
Ödeme seçenekleri sunmak,
Satış sonrası destek sunmak,
İletişim kanallarını çoğaltmak.
Ticari faaliyetlerde bulunan her işletme için öncelikli stratejiler arasında müşteri memnuniyeti gelir ve e-ticaret sistemlerinde müşteri memnuniyeti yaratmanın temel adımı, mevcut veya potansiyel müşteriye güven vermektir. Müşteri kitlesi, dijital bir ortamda ürün ya da hizmet satın almak istediğinde, ilgili platforma ve ürün satış sitesine güven duymalıdır çünkü hiç kimse güven duymadığı bir online satış sitesinden alışveriş yapmak istemez. Kişisel bilgilerini, kredi kartı verilerini online satış sitelerinde paylaşmış olan bir müşteri, ilgili sitenin ve markanın güvenirliğinden, paylaştığı verilen en iyi şekilde korunabileceğinden emin olmak zorundadır. Faaliyet alanı fark etmeksizin, e-ticaret girişimlerinde güven oluşturmanın yolu doğru reklam ve tanıtım çalışmalarının yanı sıra müşteri ilişkileri yönetiminden geçer.


E-Ticaret Sitelerinin Tasarımı

E-ticaret siteleri için müşteri memnuniyeti söz konusu olduğunda, öncelikli durum ilgili sitenin tasarımıdır. Bir satış sitesinin kullanıcı dostu olması, müşterinin aradığı ürün ya da hizmete kolayca ulaşması, site tasarımının gücü ile doğru orantılıdır. Ayrıca sitede yer alan sayfaların yükleme ve açılış hızları, e-ticaret sitesi gibi binlerce görsel ve içeriği barındıran siteler için önem taşır. Google algoritmaları, bu konuda site sahiplerini doğru şekilde yönlendirmektedir.

Müşteri kitlesinin beğenisine hitap eden sade ve kullanışlı bir tasarım, kullanıcıların site içerisinde daha fazla vakit geçirmesini destekleyerek satın alma potansiyellerini artırır. Site içeriklerinin makul bilgiler sunması, görsel kalitesinin yüksek tutulması da e-ticaret sitelerinde müşterileri memnun edecek yaklaşımlar arasındadır.

E-Ticaret Sitelerinde Güvenlik Önlemleri

E-ticaret siteleri, sadece tanıtım veya bilgi vermek amacıyla tasarlanan web sitelerinden daha güçlü şekilde kurgulanmak zorundadır. Satın alma butonu eklenen bir satış sitesi, internet üzerinden gerçekleşen satış faaliyetleri için temel güvenlik sistemlerinin tümüne sahip olmalı ve paylaşılan verilerin korunması noktasında hassasiyet göstermelidir.

Dijital platformlardan alışveriş yapan müşteriler, ilgili sitenin ve uygulamanın güvenliğinden şüphe duyduklarında sitenin başarısızlığa uğraması da kaçınılmaz olacaktır. İlgili sitelerin temel güvenlik önlemleri arasında SSL sertifikaları ilk sırada gelir ve kullanıcıların kişisel verilerini güvende tutmaya yardımcı olan sertifikaların farklı versiyonları bulunur. Satış siteleri için bir diğer güvenlik önlemi de 3D Secure ödeme yöntemleridir ve müşteriler, bu opsiyonu sunan sitelere daha çok güvenme eğilimi gösterir. Bu nedenle online satış sistemlerinde müşteri memnuniyeti oluşturmanın en önemli yollarından biri de sitenin güvenliğinin üst düzeyde olmasıdır.

Ürün ve Hizmet Çeşitliliği

Marka için potansiyel müşterilerinin ilgisini çekmenin yolu, müşteri ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlanmış çeşitli ürün ya da hizmetleri sunmaktan geçer. Her kullanıcı, sunulan tek çözüm yerine sorun için özel tasarlanmış seçenekler arasından kendi zevkine ve ihtiyacına uygun olan ürünü ya da belirlemeyi ister. Bu nedenle işletmeler satış sitelerini oluştururken; mevcut ve potansiyel müşterilerini tanımalı, hedef kitle analizi yapmalı, sundukları ürün ve ürün grupları için net stratejiler oluşturmalıdır.

Site içerisinde ürün veya hizmet çeşitliliğini kategoriler hâlinde sınıflamak da karmaşıklığın önüne geçtiği için müşterileri memnun kılan detaylar arasındadır. Bu stratejinin kurgulandığı siteleri ziyaret eden müşteriler, aradıkları ürünlere kolayca ulaşabilir ve ilgili ürünlerin bir bütün hâlinde sunulması ile daha fazla satın alma eğilimi gösterir.

Ödeme Seçenekleri

Yapılan araştırmalar, e-ticaret sistemlerinde farklı ödeme seçenekleri sunulduğunda müşterilerin alışveriş yapma eğilimlerinin artış gösterdiğini ortaya koymuştur. Müşteri memnuniyetini artırma yollarından biri olan ödeme seçenekleri, işletme için sadık müşteri yaratmanın da yolunu açar. Güncel olmayan ve kullanımı yorucu olarak görülen ödeme yöntemleri, müşterilerin sepete eklemiş oldukları ürünleri satın almadan çıkmalarına neden olabilir. Her tüketici, en kısa zamanda ve en kolay şekilde ihtiyacı olan ürüne ya da hizmete ulaşmayı ister. Müşteri memnuniyeti için olumsuz bir yaklaşım getiren bu durumları engellemek için güncel ödeme yöntemlerinin her birinin ilgili site içerisinde barındırılması avantaj sağlar. Kalıcı ve sadık müşteri kitlesi yaratmanın yolu, satış sitesinin her bir detayının incelikle düzenlenmesinden geçer.

Satış Sonrası Destek

E-ticaret sitelerinde, müşteri memnuniyeti çalışmalarının en önemli alanlarından biri de satış sonrası destek hizmetleridir. Site içerisinde bir ürünü satın alan müşteriye yanlış ürün iletildiğinde veya teslimat sorunları yaşandığında, sorunların marka ve işletme açısından hemen çözülebilir olması gerekir. Site içerisine satış sonrası destek ile ilgili bilgilerin eklenmesi, değişim ve iade koşullarının belirlenmesi, müşteri memnuniyeti yaratacak uygulamalar arasındadır. Müşterinin satın aldığı ürün ile ilgili geri bildirimde bulunması için iletişim kanallarının aktif olması da sorunun hızlı çözülmesini destekler ve olumlu bir izlenim bırakır.

İletişim Kanalları

Her internet kullanıcısı aynı dijital bilgi seviyesinde değildir ve bu nedenle e-ticaret siteleri, müşteri memnuniyet çalışmalarını kurgularken, bu veriyi göz ardı etmemelidir. Bir kullanıcı, ilgili satış sitesinden alışveriş yaparken desteğe ihtiyaç duyabilir. Sitenin her kullanıcıya hitap eden, anlaşılır ve basit şekilde kurgulanması bu nedenle önem taşır ayrıca, siteyi ziyaret eden kullanıcı herhangi bir sorun ile karşılaştığında, karşısında muhatap bulmayı bekler. Online satış sitesinde müşteri memnuniyeti yaratmanın yollarından biri de iletişim kanalları ile müşterilerin yetkili birime hızlı şekilde ulaşmasını sağlamaktır. İletişim formları, canlı sohbetler ve çağrı merkezi telefonları müşteriler hangi kanalı tercih ederse etsin, ilgili işletmeye kolayca ulaşabileceklerini gösterir. Müşteri memnuniyeti çerçevesinde oluşturulan iletişim yöntemleri, marka ve işletme için güven algısı oluştururken memnuniyet düzeyini de yükseltir.

Siz de müşteri memnuniyeti düzeyinizi artırmak ve hizmetlerimizden yararlanmak için buraya tıklayarak bize ulaşabilirsiniz.

Önemli Duyuru

Önemli Duyuru Değerli Adaylarımız, CeyBer firma adımızı kullanarak işe alım yapan ve ücret isteyen kişilere itibar etmeyiniz. Firmamız işe alım süreçlerinde hiçbir şekilde eğitim ücreti

Devamını Oku »

Adıyaman Şubemiz Açıldı

Adıyaman Şubemiz Açıldı CeyBer Çağrı Merkezi Adıyaman Şubesinin Açılışı Hakkında CeyBer olarak 2016 yılında İzmir’de başlattığımız Çağrı Merkezi operasyonumuza Adıyaman şubemiz ile devam ettiğimizi bildirmekten

Devamını Oku »

Beyaz Call Center

İş Ortaklarımız ve Müşterilerimizin Dikkatine Beyazcallcenter.org Websitesi ile İlgili Yakın zamanda fark ettiğimiz üzere Beyazcallcenter.org alan adlı sitede müşterilerimizin yorumları ve websiteğimizin içeriği çalınmıştır.  CeyBer

Devamını Oku »
Daha iyi bir deneyim için çerezleri kullanıyoruz. Ceyber.com’u kullanmaya devam ederseniz, Veri ve Çerez Politikasını kabul ettiğinizi varsayarız.