ÇAĞRI SERVİSLERİ GELECEĞİ NASIL OLACAK?

Müşteri hizmetleri, içinde bulunduğumuz modern çağda bağlı oldukları firma veya markaları temsil ederken, müşterilere ürün veya hizmet hakkında bilgi ve çözüm desteği sağlamakla görevli birimdir. Çağrı servisleri, müşterilerle doğrudan temas halinde olduğundan, temsil ettiği markanın gerektirdiği sorumlulukları üstlenerek hem müşterileri hem de şirketi memnun etmeye çalışmaktadır. 1960’lı yılların sonlarında ortaya çıkan bu sektör, yıllar içerisinde daha modern bir hale gelerek pazarlamanın önemli bir birimi haline gelmiştir. Çağrı servisleri, müşterilerin istek ve şikayetlerini şirketlere iletmek üzere tasarlanmıştır. Gelişen teknoloji, çağrı servisleri için aşağıdaki konularda da inisiyatif almasını sağlamıştır; Müşterilere kampanya sunmak, Potansiyel müşterilerle iletişime geçmek, Sanal alışveriş süreçlerinde müşterilere yardımcı olmak. Günümüzde popüler olan markaların neredeyse tümünün müşteri destek hattı hizmeti bulunmaktadır. Peki bu bahsettiğimiz sektörün gelecek yıllarda nasıl yürütülmesi bekleniyor? Uzmanlara göre, çağrı servisleri kurumsal kimliğin ve marka imajının vazgeçilmez bir parçası olduğu için sektör içi iyileştirme ve geliştirme yapılarak gelecekte de müşteriler ile marka arasında köprü oluşturmaya devam edecek. Ancak, sektör içinde yapılacak gelişmelerle birlikte günümüzde sahip olduğumuz çağrı servisleri kavramının oldukça değişmesi bekleniyor.

Yapay Zeka

Müşteri hizmetleri bölümünde çalışan personellerin, geleneksel olarak müşterilerle marka adına kurdukları iletişim, gelecekte temel hizmet otomasyonuna bırakılacak olup, yapılması gereken işlerin firmalara daha kısa sürede ve daha uygun fiyata mal olması hedeflenmektedir. Bu hedefe ulaşmada en büyük yardımcı ise gelişen teknoloji olacaktır. Çağrı servisleri özelinde deneyim sahibi olan çalışanların yeniliklere hızlı bir şekilde adaptasyon sağlaması ise bu gelişmeyi daha da hızlandıracaktır.

Çalışma Modeli

Covid-19’un ortaya çıkmasından sonra birçok şirket, çağrı servisleri ekiplerini hibrit veya remote çalışma modeli ile yönetti. Sektörde işlerin verilere dayalı olarak daha kolay ele alınması ve çalışanların verimliliklerinin artması nedeniyle pandemi sona erdikten sonra da bu çalışma tipinin devam edeceği öngörülüyor.

Hizmette Duygusal Etmenler

Geleceğin hakim nüfusu olan Y kuşağı, çağrı servisleri özelinde sunulan hizmetlerin daha çok insana ve müşteriye dayalı olması inancına sahip. İletişim sürecinin daha duygusal ve hassas şekilde yönetilmesi bu kuşaktaki dönüşüm oranını artırabilir. Bu öngörü geçmişteki iş süreçlerinin aksine daha ılımlı ve insani değerlere dayalı olarak, materyal olmayı değil hümanizmi yüceltmeyi amaçlar.

Çağrı Servisleri Misyonu

Şirketler, müşterilere sundukları misyon ve değerlerini ne kadar anlaşılır kılarsa o kadar kâr edebilmektedir. Çünkü günümüzde tüketiciler, markaların sunduğu görsellikten ziyade markanın sahip olduğu ideolojiye önem vermektedir. Marka kimliği olarak adlandırılan bu olgu, deneyimli pazarlamacılar tarafından sektörün olmazsa olmazları arasında görülmektedir.

Adil ticaret ve insan hakları misyonları, markalara modern bir hizmet katarken çağrı merkezinde uygulanan bu misyonlarda markanın daha çok tüketiciyle buluşmasını sağlamaktadır. Çağrı servisleri amaç olarak; müşteri ile empati ilişkisi kurarak ihtiyaç doğrultusunda ürün satışı yapmayı, satışın kontrolünü ve geri dönüşlerini yönetmeyi belirlemiştir.

Gelecekte sunulması planlanan video destek hattı, müşteriye birebir destek verilmesi ve artırılmış deneyim sunulması amacıyla ortaya çıkmıştır. Gelişen teknoloji ve kullanımı artan e-ticaret sistemleri düşünüldüğünde çağrı servisleri, tüketici tüketimlerinin neredeyse %90’ını sanal olarak sağlayacağı pazarlamanın en önemli dalı haline gelecektir.

Blockchain & Çağrı Servisleri

Kripto para günümüzdeki para piyasasının sunmuş olduğu en sıradışı ödeme biçimidir. Gelecekte Türk Lirası yerine coin ile alışveriş yapmak çok normal karşılanacak. Blockchain teknolojisi, gelecekte müşteri ile firmalar arasında belirli kampanyalar ve sözleşmeler gerçekleştirerek ürünleri uygun fiyata kolay ödeme koşullarıyla ticaretini sağlayacaktır. Gelecekte, Blockchain’ın hazırlayacağı akıllı sözleşmeler insan eli değmeden botlarla oluşturulup hem tüketicinin hem de firmanın çıkarlarını gözeterek tasarlanacaktır.

Blockchain yapısı sistem tarafından sürekli denetlenerek suistimal edilmenin önüne geçirilecektir. Geleceğin müşteri hizmetleri departmanının ödeme ve sözleşme gibi prosedürlerde daha az vakit harcamasını sağlayacaktır. Çağrı servisleri, blockchain teknolojisi sayesinde bilgi tabanında vakit kaybetmeden işlemleri kısa süre içerisinde tamamlayarak daha verimli bir çalışma fırsatı yakalayacaktır.

 

Bulut Tabanlı Çağrı Servisleri ve Etkileri

Bulut tabanlı çağrı servisleri günümüzde de hizmet vermekte olan müşteri hizmetleri kavramının farklı bir yorumudur, ancak birkaç yıl içerisinde tüm firmaların ya da markaların bulut sistemli destek hattına geçmesi beklenmektedir.

Bulut tabanlı yazılımın geleneksel servislere göre birçok farklı özelliği bulunmaktadır. Bu servislerden en önemlisi anında güncelleme almasıdır. Bu sayede birçok kurulum ve bakım avantajı sunarak Müşteri temsilcilerinin yöneticilerin ihtiyacını ortadan kaldırarak izlenmek istenen tüm verilerek sistem üzerinden sahip olunabilecektir.

Covid-19 salgını sonrası çoğu sektörün geçiş yaptığı çalışma biçimi olan hibrit sistemde de kullanılabilecek olan bulut tabanlı veri sistemi işlerin verimini, günlük analizleri toplayıp gerekli birimlere sunarak da uzaktan bir kontrol sağlayabilmektedir. Ceyber, değişen ve gelişen teknoloji çağında en modern çözüm yolları ile müşteri hizmetleri konusunda profesyonel bir hizmet sunuyor. Modern çağa ayak uydurmak, marka kimliğini korumak ve geliştirmek Ceyber profesyonelliğinde oldukça kolay. Müşteri hizmetleri servisinin yanı sıra müşteri kazanımı ve back office hizmetleri de sunan Ceyber ile iletişime geçmek için buraya.

Önemli Duyuru

Önemli Duyuru Değerli Adaylarımız, CeyBer firma adımızı kullanarak işe alım yapan ve ücret isteyen kişilere itibar etmeyiniz. Firmamız işe alım süreçlerinde hiçbir şekilde eğitim ücreti

Devamını Oku »

Adıyaman Şubemiz Açıldı

Adıyaman Şubemiz Açıldı CeyBer Çağrı Merkezi Adıyaman Şubesinin Açılışı Hakkında CeyBer olarak 2016 yılında İzmir’de başlattığımız Çağrı Merkezi operasyonumuza Adıyaman şubemiz ile devam ettiğimizi bildirmekten

Devamını Oku »

Beyaz Call Center

İş Ortaklarımız ve Müşterilerimizin Dikkatine Beyazcallcenter.org Websitesi ile İlgili Yakın zamanda fark ettiğimiz üzere Beyazcallcenter.org alan adlı sitede müşterilerimizin yorumları ve websiteğimizin içeriği çalınmıştır.  CeyBer

Devamını Oku »
Daha iyi bir deneyim için çerezleri kullanıyoruz. Ceyber.com’u kullanmaya devam ederseniz, Veri ve Çerez Politikasını kabul ettiğinizi varsayarız.